środa, 28 maja 2014

Konstanty

A imię Twoje brzmi Konstanty....

ładne, oryginalne? 
Jedno jest pewne, ma mnóstwo zdrobnień, można wymyślać je bez końca. 
Dlaczego wybraliśmy dla Ciebie takie imię? Bo jest jednocześnie staropolskie i oryginalne. W Polsce występuje od XIII wieku, jednak bardzo rzadko jest ono nadawane chłopcom. W latach 2001-2010 nadano je tylko 623 razy. Pomimo tendencji wzrostowej, rocznie to imię otrzymuje ok. 100-150 chłopców.
Kiedy wybraliśmy się z tatą na pierwszą randkę, nie mogliśmy się nagadać. Spacerowaliśmy i rozmawialiśmy bez końca. Pomimo faktu, że była to dopiero nasza pierwsza randka, już wtedy rozmawialiśmy o tym ile dzieci chcielibyśmy mieć i może nie wprost, nie tak otwarcie, ale już wtedy coś nam mówiło, że to będą nasze wspólne dzieci. Miało być was troje, Ty najstarszy masz "zaplanowanego" młodszego brata i jeszcze młodszą siostrę. Chcieliśmy, aby jeden z was był Konstantym. Z początku miał nim być ten młodszy, ale na przestrzeni lat uznaliśmy, że to imię jest tak piękne, że nie będziemy ryzykować niepowodzenia naszego "planu", no bo co jeśli byłyby same dziewczynki? Dlatego pierwszy, pierworodny otrzymał to zaszczytne imię. Dla pozostałych naszych dzieciaków również już wtedy, 13 lat temu na tej pierwszej randce w pierwszej klasie liceum wybraliśmy imiona. Życie tak nas poprowadziło, że rzeczywiście wybraliśmy wtedy z tatą zupełnie nieświadomie imiona dla swoich własnych wspólnych dzieci, a nie potencjalnych.

Imię Konstanty pochodzi z języka łacińskiego, wywodzi się od słowa constans - stały, niezmienny, nieustępliwy.
Konstanty to typ wodza, który wszystko wie najlepiej, dlatego nigdy nie pyta innych o zdanie, tylko wydaje rozkazy i bezwzględnie oczekuje ich wypełnienia.
Nie wdaje się w dyskusje z podwładnymi i nie interesują go ich poglądy na określony temat. Zazwyczaj staje on w obronie szczytnych ideałów, a jego osiągnięcia są uwiecznione na kartach historii.
Niestety, mężczyzna o tym imieniu bywa apodyktyczny oraz niesympatyczny, w związku z czym nie posiada on wielkiego grona przyjaciół, a jego żona i dzieci czasami nie mogą z nim wytrzymać, bowiem jego perfekcjonizm doprowadza ich do szału....
Pomimo swego wygórowanego „ja” potrafi zrobić wrażenie na kobietach, które nie wiadomo dlaczego, po prostu się w nim podkochują i chętnie wiążą się z nim. Nie jest wylewny w okazywaniu uczuć, nigdy nie ulega emocjom, a przy podejmowaniu decyzji kieruje się wyłącznie rozsądkiem.
Dla Konstantego ważne są dobra materialne, dlatego zależy mu na gromadzeniu coraz większego majątku i to w szybkim czasie. Doskonale sprawdza się na kierowniczych stanowiskach, a gdy występuje w roli podwładnego, okropnie się męczy, ponieważ nie znosi, gdy inni wydają mu polecenia (O! to tak jak mamusia ;)). Mimo wszystkich swych wad bywa przyjazny, szczodry i chętny do pomocy, dlatego wszyscy na ogół szybko mu wybaczają jego błędy.

Rzymski cesarz Konstantyn Wielki przeniósł stolicę do Konstantynopola i zaczął budować państwo chrześcijańskie. Polacy najwyraźniej nie mogli znieść tego wielkiego ładunku dostojeństwa, jakie niesie ze sobą imię Konstanty i z dumnego Konstantego zrobił się najpierw figlarny Kostek, a w końcu przewrotny Kocio.

KOSTEK kosteniek kostka kosta kostia kosteczka kostus kostunia kosteczek kostko kostulka kosti konstant .....................


źródło: http://imiona.org

iwulka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz